Hafling
Hafling
Jméno:Jméno hafling vzniklo podle malé obce Haflingen v Otztulských Alpách v Tyrolsku
Historie chovu: Centrem chovu je vesnice Hafflingen v Rakousku. Hlavní hřebčín je v Jenesii. Tento poník je sice chladnokrevník, má však i arabskou krev po hřebci El Bedavi XXII. Základní chov zahrnoval dnes vyhynulého alpského tažného koně.
Vlastnost: Jako horský pony domovem na vysokohorských pastvinách může hafling snadno pracovat na příkrých svazích. Je využíván jako jezdecký kůň, při lesních pracích a k tahání smyků i povozů. Je to silné a tvrdé plemeno, které se dožívá vysokého věku. Haflingové jsou používáni k práci nejdříve ve čtyřech letech a mohou být aktivní při plném zdraví až do 40 let.
Vzhled: Hlava je živá a s laskavým výrazem, velkýma očima, širokými nozdrami a malýma, pohyblivýma ušima. Krk je dobře tvarovaný, takže podtrhuje celkový dojem vyvinutých svalů. Tělo je poměrně dlouhé, ale hluboké v hrudníku. Má silný kříž. Kohoutková výška se pohybuje kolem 135 cm. Barva ryzá až palomino.
Tento pohledný a všestranný koník dostal své jméno po vesničce Hafflingen v jižním Tyrolsku (Ötztalské Alpy). Původně byl chován kolem Italského města Merana, když však Rakousko toto území ztratilo, přestěhoval se chov haflingů do Ebbsu, města v severním Tyrolsku. Zde se podařilo udržet čistý chov tohoto rakouského národního plemene. Z mateřské strany se na vzniku plemene podíleli domácí alpské klisny křížené s arabskými hřebci. Všichni dnešní haflingové mají společného předka, polokrevného araba jménem El Bedavi XXII. Potomci tohoto hřebce se pak stali zakladateli otcovských linií (249 Folie).
Cíleným výběrem jedinců se v průběhu jednoho století podařilo chovatelům vytvořit plemeno koně v ustáleném typu a barvě. Hafling je světlý či tmavý ryzák s výrazně bílou hřívou a ocasem. Vyznačuje se pevnými kopyty a dlouhým krokem. Hafling je ochotný a učenlivý, má přátelskou povahu. Kohoutková výška hůlková je u klisen 138 - 150 cm, u hřebců 142 - 150. Ve své péči je nenáročný a skromný, celoroční pobyt na pastvinách u něj posiluje mimořádnou otužilost a houževnatost.
Hafling je univerzální kůň. Používá se ke všem zemědělským pracím jako tahoun, jako kočárový kůň, je využíván při voltiži, hypoterapii. Popularita haflingů stoupá také v oblasti agroturistiky a rekreačního ježdění.
Pro svou nenáročnost a krásu si hafling získal srdce mnoha chovatelů po celém světě. Je chován od USA až po Japonsko, v Himalájích, v Jihoafrické republice, Austrálii....Ve spolku chovatelů je zapsáno více než 40 světových zemí.
V České republice funguje od roku 1990 Český svaz chovatelů haflingů, který má svůj program, stanoví cíl a standard plemene, metody a postupy šlechtění. V současné době působí po celém území Čech a Moravy na 25 licentovaných hřebců, z toho 5 elitních. Hafling je u nás zastoupen ve větším počtu zejména ve stájích a na farmách zabývajících se agroturistikou a hypoterapií. Jednotlivé kusy vlastní drobní chovatelé, kteří tohoto koníka využívají jako společníka k dětem či občasným projížďkám do přírody.
Chov haflinga u nás je relativně kvalitní, avšak nedosahuje takových výsledků, jako v mateřských zemích. Přesto funguje plemenná kniha a chov u nás dostal šanci a možnost se i nadále rozvíjet.