Jízdáneské cviky
Jízdárenské cviky
· Velký kruh · kružnice o průměru 20 m Se jezdí buď tak, že se obvod kruhu dotýká jízdárny ve třech bodech ( střed krátké stěny na jedné nebo druhé straně jízdárny a dva body protilehlých dlouhých stěn ), nebo pouze ve dvou bodech ( pokud se jezdí tak , že střed střed kružnice je současně středem jízdárny. V tomto případě se velký kruh dotýká středů dlouhých stěn).
· Malý kruh · jezdí se předepsaným průměrem (10, 8, 6 m), kůň se pohybuje na jedné stopě Pokud nebyl určen počet kruhů, jezdí se pouze jednou.
· v počátku je to poloviční malý kruh, poté je kůň na rovné čáře veden zpět na stěnu obdélníku · Při tomto cviku se odpoutáte od stěny v místě, kde vás zastihl povel, jedete směrem dovnitř a začnete provádět oblouk nejméně o poloměru 3 metrů. Jinými slovy: začnete tak, jak se jezdí malý kruh, ale v jeho polovině - tj. už na vrcholu jeho pomyslného malého kruhu , nepřestanete dívat do jeho středu, po chvíli se podíváte na druhou stranu.Tangenciálně se od malého kruhu odpoutejte, koně srovnejte a v úhlu 45 stupňů k dlouhé stěně se vraťte v opačném směru na dlouhou stěnu. V místě změny směru, těsně před stěnou, je potřeba koně přestavět, vyměníte tedy holeně - tu, kterou jste měli vpředu, dáte dozadu, a tu, kterou jste měli vzadu, dáte dopředu.Současně otěžemi změníte koníkovi postavení hlavy.
· Vlnovky · zpravidla začínají v polovině krátké stěny v A nebo C, počet oblouků je předepsán Podle délky jízdárny a stupně přiježděnosti koně může být vlnovka o dvou, o třech nebo i o čtyřech obloucích na dlouhé stěně.
· se jezdí na dlouhých stěnách od prvního písmene dlouhé stěny přes X do prvního písmene před krátkou stěnou obdélníku Od stěny ke stěně je přípravný cvik na práci ve dvou stopách. Jezdí se několika způsoby. · Diagonálně změnit směr Změnit směr je cvik , při kterém se mění směr ježdění po úhlopříčce přes střed jízdárny. Povel se vydá před rohem krátké stěny, začíná jezdec, který je před středem krátké stěny (před A, C). Jezdec se po projetí krátké stěny asi 6 metrů za rohem, v bodě změny (prvním písmenem dlouhé stěny - tedy podle situace v bodech K, H, M nebo F) odpoutá od dlouhé stěny a přes střed X jízdárny po diagonále jede k místu, které je asi 6 metrů před rohem protilehlé dlouhé stěny (do posledního písmene protější stěny). Uprostřed úhlopříčky si koně přestaví. To znamená, že pokud jezdil na levou ruku, dá si pravou holeň dopředu na podbřišník, levou za podbřišník a postaví hlavu koně tak, aby mu viděl pravý nadočnicový oblouk.V tomto postavení dojde do místa před rohem a tam koně ohne vpravo. Je možné změnit směr i po poloviční diagonále, v tomto případě se nejede od bodu změny přes střed ( bod X ) , ale směřuje se do středu protilehlé dlouhé stěny. Potkávají se vnější ruce.
· jezdí se na velkém kruhu o průměru 20 m, při přestavění do směru je kůň srovnán · Začátek - nejvhodnější je ve středu krátké stěny První oblouk (průměr asi 10 m), převedení koně na opačnou ruku, druhý oblouk (průměr také 10 m).
· Půl jízdárny jezdí se přes B X E nebo E X B, jezdec mění směr
· jezdí se z bodu A přes X do C, nebo z bodu C přes X do A (začátek i konec ve středech krátkých stěn. ) Může být i se změnou směru
· Dva velké kruhy začíná jezdec, který je před středem krátké stěny (před A, C), jezdci opisují kružnice o průměru 20 m
· Kruh zmenšit · Začátek i konec libovolný. · Průměr nejmenšího kruhu 6-8 m. · Za stupňovitého přenášení váhy obracíme koně dovnitř pomocí vnitřní otěže za podpory vnější holeně · Kruh zvětšit · Začátek i konec libovolný. Průměr velkého kruhu je 20 m
První z nich procvičuje postavení koně k ruce. Při ježdění na pravou ruku se asi 6 metrů za rohem krátké stěny odpoutáte od dlouhé stěny tak, že jakoby pokračujete ve spirále, započaté obloukem vyježděného rohu. Koně nasměrujte na roh jízdárny. Měli jste ho postaveného k pravé ruce.Před dosažením vzdálenosti, ze které se budete vracet zpět ( cca 5 metrů nebo jedné čtvrtiny jízdárny), ho srovnáte a po projetí touto linií ho opět přestavíte.
Druhý způsob se procvičuje v kontrapostavení. To znamená, že v postavení na pravou ruku vyjedete roh, přiblížíte se ke středu a ve stejném postavení dojedete na stejnou dlouhou stěnu před dalším rohem.Je to pohyb proti přirozenosti koně, ale procvičuje se tím jeho poslušnost na pomůcky.
Poslední způsob je ten, že provedete ustupování na holeň - práci na dvou stopách.
Komentáře
Přehled komentářů
chci jezdit na koni ale nevim kde?:D
Re: odpovězte mi
(Nikýsek, 21. 3. 2012 20:46)Ahoj můžež to zkusit v Trnové-(zapsat se do DMD a oni tě tan budou votot stojí to 200 Kč na 20 minut)
Re: Re: odpovězte mi
(lu, 3. 7. 2012 16:06)
20 minut - 200 kč?! to já mám za měsíc :) a to jezdím dvakrát týdně.a to nění jen tak v jízdárně. jezdím i na výjž´dky.
jinak je to tu pěkné!!! pěkný blog!!!
Re: Re: Re: odpovězte mi
(Pejtul, 19. 7. 2012 20:09)Já mám 200korun na rok.Jezdím až na 5hodinovky.
Re: Re: Re: Re: odpovězte mi
(Miko, 13. 4. 2015 15:20)ve které stáji?? já bych taky chtěla jezdit. jezdím do Lipiny a ta je jenom v pátek a sobotu (já tam jezdím jen v sobotu) a platím 200Kč za měsíc!! a nic mně tam nejsou schopní naučit ani mně nevisvětlily jak se dává ohlávka!! :(
Jízdárna
(Lee*, 31. 12. 2012 11:53)Jestli chceš jezdit na koni navrhuju jízdárnu Šakiron v Doubravě :)
Pochpitelné
(Nikýsek, 21. 3. 2012 20:44)Je to moc hezky udělaně určitě sis s dal/a práci.
moc pěkné
(Sára, 5. 3. 2012 18:44)Mám před zkouškama moc mi to pomohlo je to velmi pěkně udělané.................
děkuju
(Julča, 18. 5. 2011 7:36)
Já také děkuju. Sice to znám z vlastních zkušeností, ale moje sestra to potřebovala vědět. Nemohla sem jí to ukázat na vlastní oči, protože jak já vyrazím na koně, ona zase do školy. nemáme na sebe moc času a tak děkuju, že sem to tu již našla.
Dekuji
(Sandy, 28. 2. 2011 20:40)Jak se jiz ostatni zminili, opravdu velice prehledne.Diky jednoduchemu a kvalitnmu vysvetleni jsem si vse zapamatovala behem par minut.Dekuji....
odpovězte mi
(klárka a kamča, 20. 3. 2012 14:56)